audi-farkas
Kép
 
Egyesületek Klubbok
 
Audi super
 
Veterán autó
 
Vizsgáztatás
 
Old sport
 
Kiállítások
 
Interjú
 
Híreink
Híreink : Túlnyomásos próbálkozás

Túlnyomásos próbálkozás

  2005.06.20. 15:53

Mercedes 10/40/65 Rennwagen

Mint ma az elektronikusan vezérelt fék, olyan technikai különlegességnek számított a húszas évek elején a kompresszoros motor az autóiparban. Az alkalmazás egyik úttörője a Mercedeseket gyártó Daimler Motoren Gesellschaft volt, az 1923-as csúcsmodell pedig az a kétüléses sportváltozat, amelyből csupán 25 példány készült. Ezek egyikét Magyarországon fedezte fel Ocskay Zoltán.



Leletmentés

forrás: Veterán Autó és MotorA lapzárta előtti napokat kereséssel töltöttem. Szerettem volna megtalálni azt a képet, amelyen szerény személyem látható, amint egy kompresszoros Mercedes blokkot támogatok egy fészerben. A képet nem találtam meg, és a motor is régen másé már.

Valamikor a hetvenes évek végén történt Győrben. Ott akadtunk rá barátaimmal a becses ritkaságra, és nem volt könnyű meggyőzni a tulajdonost, hogy mondjon le a szép állapotú négyhengeresről. Persze, a pénz miatt volt a huzakodás, és remélem, egyszer majd adódik alkalom elmesélni a hónapokig tartó alkut.

Most legyen annyi elég: nagy nehezen a Volga kombiba tuszkolhattuk a rettenetes méretű szépséget. Széljegyzetként rögzítsük, a szovjet teherhordónak köszönhetően kerültem az alkalmi részvénytársaságba, abban az időben ugyanis egy lomha, de kitartó M24-es boldog tulajdonosa voltam.

Aztán az esztergomi Széchenyi tér egyik házának padlásáról is előkerült egy kompresszoros Mercedes, a nyolcvanas években, ami azért csúnya eljárás a sorstól, mert azon a téren több éven át rendezték a legendás esztergomi veterán ralik ügyességi versenyét, s miközben a bójákat kerülgették a FIAT Topolinók és Adlerek, gazdáik nem sejtették, hogy a fejük felett repkedő galambok milyen titok tudói.

Ez eddig tehát két kompresszoros Mercedes, a harmadikat képeinken láthatják, s még előkerülhet több is, mert Magyarországon, történetünk idején, 1924-ben 192 Mercedes autót tartottak nyilván, s 1924-ben az Autó című szaklap már több mint ötven kompresszoros motorú változatról adott számot. A márkaképviseletet ellátó Bárdi Imre rendszeresen hirdette ezeket a típusokat az újságokban.

Bárdi különben maga is versenyzett kompresszoros Mercedesszel, például a Sváb-hegyen, 1923-ban egy másfél literes típussal állt rajthoz. Mellette még egy kompresszoros - Kállay Tamás nemzetgyűlési képviselő egy Neuschloss-Lichtig túrakarosszériás modellel - és két, feltöltő nélküli Mercedes is küzdött a helyezésekért (Fritz von Zsolnay és Érdi Krausz György egy-egy hathengeres típussal).

Ugyanebben az évben, az 1875 kilométer hosszú Osztrák-Magyar Túraút 49 autóból álló mezőnyében is találunk egy kompresszoros Mercedest, méghozzá nem akárkivel. Alfred Neubauer, az Ezüstnyíl-csapat későbbi kiváló vezetője, a Mercedes leendő versenyigazgatója ült a 2,6 literes motorú 10/40/65 típusú sportkocsi volánja mögött.

Útját nem kísérte szerencse, a kipufogó lelazult, és mivel a versenyszabályok értelmében a motorháztető felnyitása a kiesést jelentette, fel kellett adnia a versenyt. S ha már a magyarországi Mercedes-versenyautóknál tartunk, említsük meg, hogy az 1922-es III. Sváb-hegyi versenyen Csermely Károly egy 100 lóerős repülőgépmotorral "házilag" összeépített Mercedes autóval vett részt.


Repülőből átemelve

A kompresszor különös módon a textiliparban született. Eredetileg az Amerikai Egyesült Államok Indiana államában lévő Connersville fonodájának vízturbináját szerette volna hatékonyabbá tenni Francis és Philander Roots. Szabadalmukat 1860-ban jegyeztették be, és utána jó sokáig semmi sem történt, hiszen az autó feltalálására még várni kellett. De a kompresszor nem jutott el egyenes úton a fonodától a gépkocsi motorig. Közbejött a repülőgépmotor, és még inkább az első világháború.

1914-1918 között a repülőgépipar rendkívül gyors technikai fejlődést ért el. A mind nagyobb magasságokba emelkedő repülőgépek motorjainak, a ritkuló levegő miatt csökkent a teljesítményük, s az ellenszert a feltöltő alkalmazásában vélték megtalálni. Mivel a német hadsereg egyik fontos szállítója volt, a Daimler Motoren Gesellschaft (DMG) is foglalkozott ilyen kísérletekkel 1916-tól Untertürkheimben, s a fejlesztő munkát az alapító fia vezette.

Paul Daimler akkoriban a műszaki igazgatói székben ült. Különböző feltöltőkkel próbálkoztak, s végül úgy találták, hogy az angol Roots cég centrifugálkompresszora a legalkalmasabb.

A háború után a kísérletezés autómotorokkal folytatódott, mert a békeszerződés erőteljesen korlátozta egyebek mellett a repüléssel összefüggő gyártást is a vesztes hatalmak országaiban. Először a csúszószelepes, Knight-rendszerű motorral végeztek méréseket, de a túlmelegedésre nem találtak megoldást.

Ekkor áttértek a hagyományos szelepes konstrukcióra. Először a 7273 ccm-es, hathengeres, repülőgépek számára kifejlesztett, 95 lóerős erőforrást kezdték átdolgozni, és ellátták egy Roots kompresszorral. Ezzel az ismeretlen teljesítményű motorral Paul Daimler munkatársa, Max Sailer 1921-ben rajthoz állt a korszak egyik leghíresebb túraversenyén, a Targa Florión. A következő évben már győztesen ért célba a nevezetes futamon.

Hamarosan elkészült azután egy kis, négyhengeres, 2,6 literes motor is, V-alakban elhelyezett függő szelepekkel, felül fekvő vezértengellyel, amelyet a motor elején lévő tengelylyel, szöghajtás közbeiktatásával mozgattak. A hengerek egyenként külön álltak, ami abban az időben már elég avítt eljárásnak számított, a hűtést egy közös lemezköpeny alkalmazásával, folyadékkal oldották meg.

Készült egy kisebb, 1,5 literes verzió is. Az előbbi 45 lóerős, az utóbbi 25 lóerős volt. Mindkét motort 1921-ben kezdték autóba szerelni, a nagyközönség a szeptemberben rendezett Berlini Autókiállításon ismerhette meg őket, de mint 6/20 és 10/35 típusokat, kompresszor nélkül.

A feltöltős motorok szériagyártása 1923 tavaszán kezdődött, 1924-ben folytatódott, majd hirtelen abbamaradt, és jöttek az új csúcsmodellek, a 15/70/100 és a 24/100/140, de ezek már hathengeres konstrukcióval. A váltás hátterében több ok is meghúzódhat, egy fontos magyarázat mindenképp említést érdemel.

1924-ben a DMG technikai igazgatói posztját Paul Daimler átadta Ferdinand Porschének. A négyhengeres, kompresszoros motorok fejlesztésének leállítása már Porsche döntése volt. Feltehetően, mert jól ismerte ezeknek az erőforrásoknak a hátrányait, úgy gondolta, a kompresszor használata csak a luxusmodelleknél és a versenygépeknél indokolt, s ha nagyobb teljesítményre van szükség, célszerű egy hathengeresből kiindulni. A 10/40/65 modellből csupán 25 példány készült, és ugyanennyit gyártottak az 1,5 literes 6/25/65 modellből is.


Nyomást a kazánra

A Mercedes-konstruktőrei a kompresszort a motor első végébe, a hűtő mögötti részen helyezték el. A feltöltő a levegőt egy hosszú csövön keresztül szívhatja a kipufogó-leömlő csöveit körülölelő borítás alól, s ugyaninnen a karburátorhoz is megy egy cső, tehát normál üzemben a porlasztó is kaphat az előmelegített levegőből.

A kompresszor nem állandóan forog, csak akkor indul meg, ha a vezető a gázpedált mélyre nyomva bekapcsolja. Ebben az esetben a túlnyomásos levegő bepréselődik a karburátorba. Ebből természetesen bonyodalmak adódnak, hiszen a több levegőhöz több üzemanyagot is kell rendelni, hogy a keverék megfelelő maradjon.

Ennek megoldásáról a korabeli szakirodalom hallgat, az Autó című lap 1923-ban azt állítja: "a benzinvezetés szabályozva van, úgy, hogy nem fordulhat elő az az eset, hogy a nyomáskülönbségek folytán a keverék szegényebb lesz". Másként látja mindezt a restaurátor, Kisapáti István, aki sokat bajlódott a karburátor beszabályozásával, mire megtalálta azt a megoldást, amellyel a motor kellő mennyiségű üzemanyagot kapott a kompresszor bekapcsolása után is.

Amikor a Roots "fúvó" dolgozni kezd, egy átváltó szelep lezárja a karburátor levegőbeömlő csövét, és megnyit egy másik csövet, amely a kompresszortól érkező levegőt fogadja. Ilyenkor bekapcsol egy benzinszivattyú is, mert a karburátorban kialakuló túlnyomás miatt a benzin sem tudna bejutni a porlasztóba. A kompresszor 1:3 arányú áttétellel forog, teljes gázon közel 9000/min. a fordulatszáma, ez meglehetősen nagy igénybevétel.

A képeinken látható kétüléses Rennwagen-változatról nem sokat írt a korabeli sajtó, abban sem lehetünk biztosak, hogy ilyen felépítménnyel volt-e szerelve az a kompresszoros versenykocsi, amellyel 1923-ban Alfred Neubauer rajthoz állt az Osztrák-Magyar Túraúton.

Ebből a változatból a Magyarországon építetten kívül még egy ismert, amely a stuttgarti Mercedes-Benz múzeumban tulajdona. Történetéről ők sem tudnak sokat, legalábbis megkeresésünk nyomán csupán ismert tényekről adtak számot.

Kisapáti Istvántól hallottuk, hogy a Rennwagen-változat teljesen az 1,5 literes, illetve a nagyobb versenyautó nyomán épült, csak a motorját kapta a túratípustól. Igazi versenymodellről van szó, amelynek karosszériaváza fából készült, s arra alumíniumlemez borítás került.

A kocsi teljesítményéről csak jót lehet mondani, bár még télies időben tettem próbára, s így azt sem bántam, hogy a végsebesség mérése elmaradt. A vezető és az utas előtt húzódó alacsony szélvédő üveg leginkább a bogarak ellen nyújt némi védelmet, a levegő szinte változatlan lendülettel bukik át rajta, sajnáltam is, hogy motorosszemüveg nélkül vállaltam az utazást.

A megpróbáltatások azonban a beszálláskor megkezdődnek, nem könnyű ugyanis az alacsony ülésekben helyet foglalni. Nyurga és hajlékony utasok akár ki is hagyhatják a kis oldalajtót a beülés koreográfiájából, ők majd akkor szenvednek, ha a lábukat kell behajtogatni a hosszúnak nem mondható padlólemez fölé.

Kényelmükről pedig komoly gondoskodás esett, az utasülés arasznyival hátrább van, mint a vezetőé. Menet közben természetesen a legfőbb attrakció a kompresszor bekapcsolása, amit erős, sivító hang kísér, a jármű pedig nekilódul, ha nem is olyan vehemenciával, mint egy mai 200 Kompressor, de becsületes lendülettel.


Márkaválság

Németország az 1920-as évek elején rendkívül rossz gazdasági helyzetben volt. Az infláció minden elképzelést felülmúlt. Mindez még a háborús kiköltekezés eredménye volt elsősorban. 1914-ben egy dollárért 4,20 márkát adtak, 1919-ben már 62 márkát, 1923 derekán pedig már 354 márkát ért egy dollár.

1923 októberére a német márka teljesen elértéktelenedett. Ferry Porsche írja könyvében: "Egyik nap 10 millió márkáért vásároltam egy villamosjegyet az iskolába menet. Ez elég volt az odautazáshoz, de mire hazaindultam, már sokkal többe került a jegy, így gyalog kellett útnak indulnom".

A 10/40/65 jelzésű Mercedes ára az új birodalmi márka bevezetése után a Tourer kivitelben 19500 márka volt. A kétüléses áráról nem maradt fenn beszámoló, ennek pedig az lehet az oka, hogy ezeket az autókat csak a gyári versenyzők vezethették, és esetleg néhány bennfentes, a cég törzsvevője kapott lehetőséget arra, hogy tekintélyes összeg ellenében bepréselje magát a hosszú kormányrúd mögé.

Adóztatott lóerők

Számos antik és vintage autó típusneve meglehetősen bonyolult, mert a számozásnál egy adókategóriát is feltüntettek. Az úgynevezett adólóerő Magyarországon is használatban volt. Németországban, 1906-ban vezették be a háborús készülődés költségeinek fedezésére, és 1928-ig használták ebben a formában.

Egy adólóerőt 261,8 cm3 hengerűrtartalom után számítottak, így került tehát a 2614 cm3-es Mercedes motor a 10 adólóerős kategóriába. A típusnév következő száma, a 45 a kompresszor nélküli legnagyobb teljesítményre utal, a 60-as szám pedig a kompresszor bekapcsolása után adódó legnagyobb névleges teljesítményt jelzi.


Műszaki adatok

Típus. Mercedes 10/40/65

Motor. Négyhengeres, soros, folyadékhűtéses, benzinmotor. Felülszelepelt, felülvezérelt (ohc). Furat 80 mm, löket 130 mm. Összlökettérfogat 2614 cm3. Három helyen csapágyazott főtengely. Legnagyobb teljesítmény 40 LE, kompresszorral 65 LE 2400/2800/min.  Pallas rendszerű karburátor, Roots centrifugál kompresszor. Bosch mágnesgyújtás. 12 V-os elektromos rendszer. Csúszóarmaturás Bosch indítómotor. Zeiss fényszórók.

Erőátvitel. Négyfokozatú, kézi kapcsolású váltómű,  bőrkónuszos tengelykapcsoló.

Felépítés. Alvázas konstrukció, elöl és hátul félelliptikus laprugókkal. Csavarorsós-csavaranyás kormánygép. Négykerék-fék, rögzítőfék a hátsó kerékre hat.

Méretek, tömegek. Hosszúság 4350 mm, szélesség 1700 mm, magasság 2020 mm, tengelytáv 2650 mm, nyomtáv 1320 mm. Saját tömeg 800 kg. Üzemanyag-tartály 65 l.  Gumiméret 4,75-5,20.

Legnagyobb sebesség. 130 km/h.

(Veterán Autó és Motor)

 
Névjegy

Farkas János

Audi Super 90 restaurátor

Miskolc

Kürt u. 4.

tel: 70/4532599

E-mail: farkas.janos2@chello.hu

 
Útvonal tervező
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Óra
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Szerkesztőnek
 
Zene
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?