audi-farkas
Kép
 
Egyesületek Klubbok
 
Audi super
 
Veterán autó
 
Vizsgáztatás
 
Old sport
 
Kiállítások
 
Interjú
 
Híreink
Híreink : Visszapillantó

Visszapillantó

  2004.11.29. 10:56

Érdekes !

2003. 6

Állítólag már Daguerre is retusálgatta a fotóit jó kétszáz évvel ezelõtt, ezért nem is csoda, hogy képi trükköket sem a digitális nyomdai feldolgozás térhódítása óta kezdte alkalmazni az autós sajtó. Szorgos ecsetvonások hatására a kiváló Audik, mint ez a 60-as is, például már a hatvanas években felröppentek a tükörsima Autobahn aszfaltjáról. A megoldás még bájosan kezdetleges, a lebegõ autó kerekeit nem pörgették meg Photoshoppal, ezért a jármû állni látszik a levegõben. Azóta az ilyen képeket profin elõ lehet állítani egy tájkép és egy statikus autófotó egybeillesztésével, a mozgások kellõ érzékeltetése érdekében a háttér és az egyéb mozgó elemek elmosásával. Igen, manapság is alkalmaznak számítógépes trükköket, nemcsak az Audinál. A technika fejlõdése azonban azt eredményezte, hogy ezeket a manipulációkat csak az igazán élesszemûek veszik észre. Példának okáért lapozzanak vissza e számunk címoldalára. Ugye elsõre semmi különös nem tûnik fel rajta? S az apró csalás alaposabb szemrevételezés után is titok maradna, de most leleplezzük: az Accord háttére egy másik képrõl származik.


2003. 5

Füles-rejtvényjáték következik: ki, hányféle dögös, hetvenes évekbeli kelléket tud felfedezni ezen a kanyarba remekül betett Zsigulin? Elôször is ott vannak azok a Cibié-kupakos ködlámpák, hogy a legfeltûnôbbekkel kezdjük. Közöttük figyelnek a szögletes szúrófények, amelyeken viszont nincs kupak – soha nem lehet tudni, mikor borul be etap közben az égbolt, amikor jól jöhet az a néhány extra lux. Versenyen vagyunk, tehát az autót a hozzáértô gazda alaposan kikönnyítette, hiszen mind a négy dísztárcsa hiányzik. Aztán meg az ablaktörlôrôl sem maradhattak el az ablaktörlôt az üvegre fokozott erôvel rászorító mûanyag lapátkák – a menô sofôrök ezzel jelezték a mazsoláknak, hogy ötvenkettes láb pihen ám a hosszú pedálon. Az utastérben felfedezhetünk továbbá ülésre húzott fejtámaszt, mûszerfalra csavarozott Motortestert és fordulatszámmérôt, s az olaszoktól átvett kábítóeszköz, az ereszre csiptetett ostorantenna sem hiányzik. Hogy optikai tuning is legyen, az autó hosszán fekete, fényezett sáv húzódik végig. S ne feledkezzünk meg a hajdan a legnagyobb irigységet kiváltó elemekrôl – a kocsin elöl és hátul Fiat-felirat van, ugyanis nem VAZ 2102-es, hanem torinói 124-es. Már az utolsó szériából, amikor az olaszok is nagy lökhárítóbabákat és süllyesztett kilincseket alkalmaztak, még szakembereknek is lehetetlenné téve az azonosítást ezzel.


2003. 4

A sarkon túl már várják az éber zsaruk, hogy lefülelhessék a merész kiscsávót, aki épp sötét terveket szövöget a papa sportkocsijának elkötésére. Persze, ahogy a verda nem átlagos, futószalagról menesztett példány, úgy a kiscsávó sem akárki. Elõbbi egy Fiat Balilla Sport, amely különleges vonalait annak köszönheti, hogy maga a Mester, Battista Farina tervezte az idomait saját kezûleg. Utóbbi pedig Battista Farina édes fiacskája, s ezen az 1939-ben készült képen éppen 13 éves. Már akkor tudta, vagy legalábbis érezte, hogy egész életén át szoros kapcsolat fûzi majd az autókhoz, talán ezért is ült be oly szívesen a garázs mélyén féltve õrzött sportkocsiba. Mivel a papát Itália leghíresebb karosszériaépítõjeként tartották számon akkoriban, az ifjú Sergio valószínûleg álmodni sem mert volna arról, hogy a nevét már nem csupán Olaszországban rebegik áhítattal a szép kocsik szerelmesei, hanem egy világ autóiparának prominens személyiségei állnak majd sorban irodája elõtt, reménykedve abban, hogy a titkárnõ végre bebocsátja õket, hogy megrendelhessenek egy formatervet a Pininfarina stúdiótól. Egy pillanatra térjünk vissza a zsarukhoz: nem tudjuk, hogy elcsípték-e Farina juniort, de ha igen, évtizedekkel késõbb valószínûleg rózsaszínbe hajló sztorit kerekítettek a bírságolás részletei köré.


2003. 3

Egy ország egy emberként ingatta volna a fejét arra a kijelentésre egykoron, ha valamely tudatlan európai azt merte volna állítani, hogy a képen látható autó egy Opel Kadett C. Mivel a szóban forgó ország lakossága elképesztô szorgalmasságán felül minden határon túlmenô udvariasságáról híres, ezért a tudálékos vendéget nem négyelték volna fel egy jobbfajta szamurájkarddal, de még csak barackot sem nyomtak volna a fejére, sôt, egyenesen bólogattak és mosolyogtak volna az ostoba kijelentésre. E több mint százmilliós ország népe évtizedeken át Isuzu Geminiként ismerte a számunkra Opelként beazonosítható jármûvet. Akkoriban a japánoknál nem volt divat az utazás, amelyikük véletlenül Európába tévedt, az is felfelé, az Eiffel-toronyra, a Westminster Abbey-re, a Colosseum falára csattogtatta Yaschicáját. Mit is érdekelte volna ôt a nyamvadt, 52, meg 60 literes motorral futó Kadett. Hiszen a Gemini legvérszegényebb változata is 94-et, a széria derékhada 100-at, az erôsebb kivitelek pedig 110 lóerôt mozgósítottak a házi fejlesztésû Isuzumotorból. Utóbbiak többet, mint a Kadett legendás GT/E-kivitele, amely csupán 105-tel szállt ringbe. Az Isuzu ma már nem gyárt személyautót, csak terepjárót és teherkocsit, az Opel az egyik legnagyobb európai márka. Mindkettô GM-tulajdon volt a kép elkészültekor, 1977-ben.


2003. 2

Az ezeréves póz a birkanyájakat éles szemmel figyelõ pásztoré, de a fundamentum már nem az õsöktõl származó dupla csomós perzsaszõnyeg, hanem hamisítatlan untertürkheimi acél. No igen, az arabok és a Mercedesek közötti eltéphetetlen szerelmi kötelék valamikor már a hatvanas évek elején szövõdni kezdett, s azóta is lángol. Akit nem érdekelnek az ötven évnél régebbi Benzek, viszont rajong a valamivel fiatalabb csillagos oldtimerekért, annak csekély kielégülést nyújtanak az európai múzeumokban kiállított, steril, statikus, agyonrestaurált autócsodák. Sokkal izgalmasabbak lehetnek számára Bejrút, Bagdad, Amman vagy Tripoli Mercedesei, amelyek évtizedek óta, sok millió kilométerrel a hátuk mögött, újra meg újra kikalapált, lámpájukat és díszítéseiket vesztett karosszériákkal ma is aktív résztvevõi a forgalomnak. Nem véletlenül éppen ennyi idõsek az öreg arab-Benzek: a világ körülbelül ötven éve szorul rá a Közel-Kelet olajtartalékaira, s az araboknak is azóta van pénzük ilyen kocsikra. Még jó, hogy közben leszoktak a régebben szintén népszerû amerikai kocsikról és inkább német autóért rajonganak – mostanában bizony akadozna az alkatrész-utánpótlás. Vagy mégsem? Hiszen a Mercedes-cseredarabokat is maguk farigcsálják…


2003. 1

Ugye ismerik a Mercedes-Benz autókat? És tudjáke miért van nõi nevük e szép jármûveknek? No nem azért, hogy a márkarajongó apukáknak könnyebb legyen a névválasztás, ha lányuk születik. De Karl Benznek, az elsõ automobil elkészítõjének, valamint a márkanév másik feléért felelõs konstruktõrnek sem volt Mercedes nevû nõrokona. Ironikusan: Benzéknek sohasem volt Mercedesük. Annak a bizonyos névadó Mercedesnek Jellinek volt a tisztességes családneve, édesapja, a nagy szakállú Emil pedig a századfordulón az Osztrák–Magyar Monarchia nizzai nagykövete volt. Ô rendelt 1900-ban egy teljesen új konstrukciójú autót a Daimler cégtõl, mely kocsi sikert sikerre halmozott az 1901-es autóversenyeken, s egy csapásra híressé tette a márkát. Karl Benz és Gottlieb Daimler soha nem találkoztak az életben, cégeik is csak 1924-ben egyesültek. Mercedes Jellinekrõl nem sokat tudunk, a gazdag édesapa biztosan jól adta férjhez és sok szép gyermeke született. Többet tudunk a húgáról, Andreé Jellinek-Mercedesrõl, aki köszöni szépen, most 96 évesen is jól van, s szorgalmasan látogatja az újabb cégegyesülések óta immár DaimlerChryslernek nevezett cég protokolláris rendezvényeit. Ô az a képen, Prof. Jürgen Hubbert mellett, balra.


2002. 26

Micsoda aranyos bohócok! – gondolta a kép bal szélén álló Margerita, amikor rájött, miért tolong oly sok férfi Buenos Airesnek e külvárosi utcájában. Kis termete miatt a hátsó sorból nem láthatta, hogy a menetoszlopot vezetô autó milyen feliratot hordoz a szélvédôjén, bár amúgy sem mondott volna számára semmit a „Michelin” név. Micsoda idétlen maskara! Még jó, hogy senki nem ismer fel benne – vélekedett a kocsi anyósülésében kókadozó Antonio y Corsa Terrafuentes, aki 1920 óta, azaz akkor már három éve az argentin importôr cég tulajdonosa volt. Ha nem lett volna ötezer hektár szép legelôje, a rajta legelô, jól tejelô tehéncsordával, bizony felkopott volna az álla, mert a gumik nem fogytak. Népszerûsítô akciót indított hát, csak arra nem készült, hogy milyen veszettül viszket majd a lapockája a jelmezben.
Na ilyen gumit sem teszek az autómra! – határozta el a kép alsó szélén éppen távozni készülô Juan Pereira. Ha ezeknek ennyi kidobálni való pénzük van, hogy felvonulásokat tudnak rendezni a fôvárosban, biztosan óriási profittal dolgoznak – hozta megfellebbezhetetlen ítéletét.
Szerencsére kevesen gondolkodtak Pereirához hasonlóan, ezért Terrafuentes úr üzlete szépen felfutott. Margerita pedig élete végéig nem tudta meg, hogy a lánykorában látott hurkaember és késôbbi autójának gumija között miféle összefüggés áll fenn.


2002. 24

Manapság már a nézõközönség sem merészkedik a raliversenyek közelébe olyan autóval, mint a képen egy szép repülés közben lekapott versenygép. A kocsi márkajelzését stilizált formában ugyan jól képviseli a négy, kör alakú ködfényszóró-szúrófény együttes, hiszen Audiról van éppen szó, de ezenkívül nagyjából csak a bukócsõ, a két apró légterelõ, no meg némi jóindulattal a fényezésre rakódott sár és a lehajtott napellenzõk képviselik a tuningot. Lemezfelnivel, krómozott lökhárítóval azonban már a nyolcvanas években sem igen lehetett találkozni a Volán SC Zsiguli-VFTS raligépein. A fényképezõgép elcsattanásakor még bõven a quattro-korszak elõtt járunk tehát, az idõ nagyjából a hetvenes évek közepe, ami azt jelenti, hogy ez az elsõ szériás 80 GT még szigorúan elsõkerék- hajtásos volt és száz lóerõs szériamotor képviselte a vadításhoz az alapot, amely hosszas munkálatok után is legfeljebb, ha százharminc lóerõt préselt ki magából. Viccesnek tûnhet ma ez a színvonal, de a közel egyméteres ugrás bizonyítja, hogy lóerõk és légterelõ idomok ide, vagy oda, a raliversenyzés negyed századdal ezelõtt éppolyan felemelõ érzés volt, mint most, 2002-ben.


2002. 23

Valahol a távolban, ott fénylik a dicsõség. A versenyzõé, a márkáé, az országé, a birodalomé. Idefelé megvolt a 429,9 km/h, megmérték, hitelesítették, már csak visszafelé kellene megismételni. Alig egy tucat kilométer az egész, utána a világ az egekbe emeli majd Bernd Rosemeyert, az Auto-Uniont, Németországot, a Harmadik Birodalmat. Noha a nevükre senki sem emlékszik majd, azok heten ott, akik a rekordautót tolják éppen, este elmondhatják a kocsmai haveroknak, hogy nélkülük nem jött volna létre az új csúcs. Hatszáz lóerõ üvölt fel a tizenkét leömlõbõl, s a menetszél leszorítóerejét kihasználó alumíniumautó vezetõülésében Rosemeyer szorosan megmarkolja a kormányt. Százötven, háromszáz, négyszáz, négyszázhúsz, négyszázhuszonöt, négyszázharminc – már a tizedik kilométernél megvan a rekord, csak a mérõpontig tartson ki a motor. Ekkor hallotta Rosemeyer azt az apró kattanást, ami után a karosszéria hatalmas robajjal leszakadt a vázszerkezetrõl. Ösztönösen kísérletet tett a stabilizálásra, de hiába, a jobbra ívelõ géppel a betonfalnak csapódott, miközben burkolatok és szerkezeti elemek szóródtak szét háromszáz méter hosszan a pálya mentén. 1938. január 28-at írtak. Azok heten pedig kocsmai mesélés és snapsz helyett fejenként egy üveg rumba temették az estét.


2002. 22

Július eleje, dögmeleg, színhely Tajó, a nagy magyar Alföld közepe. Szerencsés év volt akkor, az építõtábor nagy része nem szõlõt metszett és cefrét lapátolt, hanem mehettünk meggyet szedni – óriásit, édeset, boltban soha nem láttunk olyat, ment mind exportra. Voltak még szemfülesebbek, a borkombinátba kerültek, õk kora délután mély álomba zuhantak. A meggyesben azonban csak kettõkor ért véget a napi munka. Jött a Robur busz, meg a kis Ikarus – csak a stréberek és a nagyon egyszerûek szálltak fel ezekre a kispolgári létet szimbolizáló jármûvekre. Mi úgy tettünk, mintha még dolgoznánk; vártuk a Zilt a remegõ hõségben. Csak akkor másztunk le a fákról, amikor a távolból felhangzott az ismerõs „Bzzzz… bzzzz…” a féknyomásszelepbõl, majd röviddel utána csatlakozott hozzá a V8-as dübörgés. Majd’ leszakadt a plató, annyian maradtunk az orosz–amerikai technikára, a sofõr csak mosolygott, háromszor is megfordult értünk, tudta jól, hogy az õ gépe a király. A Zilek mára nagyrészt kikoptak, a megmaradtakból kerregõ, dízelmotoros Dizileket faragtak. A „Bzzzz”-egõ benzines V8-asok teljesen kihaltak, csak a Fõkefének van egy-két darab. Akik akkor a platón nyomorogtak, ma klímás autóval járnak. Csak a vagányabbak idézik a Zil-korszakot – Mazda MX–5 kabrióval.


2002. 21

Hej azok a jó kis sebességkorlátozás nélküli idõk! Amikor az ember bátran nyomhatta a gázpedált, s hallgatta, amint a hatalmas gép hörögve falja a kilométereket, miközben az eltûnõ benzin szinte örvénylik a tankban. Nem kellett arra figyelni, hol áll a sebmérõ mutatója és mikor villan a traffipax! Csakis a szigorú hitelesség kedvéért meg kell említenünk, hogy az autópálya-építés hõskorában azért még a betoncsíkra olyan autók is tévedtek, amelyekben egyáltalán nem volt kilométeróra, s egy konflis megelõzése is kihívás lett volna számukra. Abban az idõben az eszeveszett, õrjöngõ száguldás mámora 90 km/óra körül érkezett, százhúsz fölött pedig az autós sállal és nappabõr kesztyûvel az alkalomhoz illõen kiöltözött partnernõ már ájultan hevert a Maybach bõrpamlagján. A korabeli fékrendszer és futómû uralásához ennél a tempónál már atletikus izmok és acélsodronyból készült idegrendszer szükségeltetett, noha legalább a forgalom többi résztvevõjére nem kellett figyelni, 1935-ben õk ugyanis szinte nem léteztek. Persze kár siránkozni a korlátozás nélküli idõk után, hiszen a Berlin–Salzburg autópálya-szakaszon, a képen látható Eisenberg környékén még ma is annyival tép a vad autós, amennyivel akar – csak ma nagyjából 370 körül van a gépesítés határa.


2002. 20

Karácsonyi ajándéknak szánta Horváth úr, de csak januárban jött az értesítô a Merkurtól: mehetnek átvenni a Zsigulit. Így is nagy volt az öröm, hiszen 1978 tele volt, az autót pedig még 1973 nyarán igényelték. Mi több, a soványka ezerkettes helyett alig ötezer forint felárért már az újabb fajta, gyönyörû mustársárga ezerhármast kapták – a telepen az átadó megsúgta: ha szépen bejáratják, még százötvenet is megy majd, meglátják. A Zsiga hat évig húzta Horváthéknál, felcseperedtek benne a srácok, hétvégenként jött a túra a rokonokhoz, vagy a kompozás a Balaton déli partjára. Aztán egy tanulóvezetô vette meg, itt-ott meghúzta, nála jelentek meg az elsô rozsdafoltok, no meg egy motorgenerál is összejött. 1990-ben egy szegény falusi családhoz került a gép; nemhogy százötvenet, de a százat sem nagyon bírta már. Csak kék Trinát volt otthon, a szomszéd adta kerítésfestés után, azzal fújták át két tábla kazánlemez behegesztése után. Jól is húzta az átalakított Lady utánfutót, néha ötszáz kiló dinnyét is elcipelt. Aztán a már nem is olyan szegény család Astrába ült át, a kék Zsigát a fiú kapta meg. Lett bele tanyatuning: szöggel kiütött kipufogó Koppány véggel, peres tükörgumi, Rönó-ülés és nagy karbi. Megint vitte a százötvenet, igaz, negyven liter benzint és három kiló olajat evett százon. Egy este a diszkó után jött a gonosz kanyar – a borult Zsigát a környékbeli kölykök vonszolták a mezôre. Kanapénak talán még most is jó lenne – csak kéne bele némi laticel.


2002. 19

Hej, azok a szép hatvanas évek! Amikor még króm, hajlított szélvédõ, meg díszes felnikupak jelentette a designt, de hétmérföldes csizmában lépkedõ technika már kétvezértengelyes motort, ötgangos váltót és négy tárcsaféket engedélyezett ennek az 1968-as Alfának a mechanikájánál! Tudták jól a gyáriak, hogy vagány autót készítettek, a sajtófotó elkészítéséhez ezért igazi olasz stílusérzékkel felpolírozták a fényezést, a paneleknél a szokásosnál szûkebbre vették a hézagokat, tükrösre pucolták a krómokat, majd mûvük megkoronázásaként elkészítették a „Giulia 1300 ti” feliratú rendszámot. Persze nem lehet minden tökéletes, különösen Olaszországban nem – a gyönyörû, nullkilométeres, fényképezéshez kipreparált autón már a zár csattanásának pillanatában fityegett az ablaktörlõ. Pedig a Giulia egyik legfontosabb újdonsága elõdjéhez, a Giuliettához képest a megbízhatóbb Bosch elektromos rendszer volt, amelynek természetesen részét képezte az ominózus, lapátlifegést engedõ ablaktörlõ- szerkezet is. Azóta eldöntetlen a vita, vajon ki volt a hibás: Giovanni, aki rosszul csavarozta fel az ablaktörlõ-kart Milánóban, vagy Jürgen, aki Stuttgartban felejtette el a seegergyûrût a rudazatra felpattintani?


2002. 18

1986 augusztusa: tájkép mezõvel, sátorral és Steyr-Puchhal. Urasan éltek már akkor is az egyetemisták, volt saját autójuk, bármikor szóba jöhetett egy kiruccanás a Balatonhoz. Akkor egy tál leves persze még nem ötszáz forintba került a széplaki Zöldfában, ráadásul az ember nem is kért levest. Reggelire parizer-zsömle-zacskós tej, ebédre Balatonvíz, este sült krumpli köret nélkül – másnaponta egy sör belefért –, az üdülõlakó barátnõtõl még beesett egy õszibarack is. Ilyen diétával, 18,50-es benzinnel és vadkempingezéssel a mai leves ára egy hét nyaralásra is elég volt. Akkor kezdõdtek a problémák, amikor kiderült, hogy a Puch fényszórója a fák tetejét világítja meg, s még a kuplungbovdenje is elszakadt. Az éjszakai táborhelykeresés agyrém lett – elinduláskor a tulaj vezette, a haver tolta a Puchot, s az önindító is besegített. Beröffenés után beugrás, zseblámpa elõ, irány a mezõ. Sík terület megpillantásakor gyújtás el – ha jó volt a hely, ha nem, ott kellett aludni, manõverekrõl szó sem lehetett a lesántult autóval. Ezek után különösen jólesett a hajnali Zetor-ébresztõ. „Búzííík!” – ordították kedvesen a traktorosok a két fiatal férfi láttán, erre pedig hasonlóan udvarias nemzetközi jelzésekkel illett válaszolni. Hiszen már akkor is Európa felé tartottunk.


2002. 17

Ugorjunk vissza vagy ötven évet az idõben és képzeletben helyezzük odébb székhelyünket az egzotikus Japánba! A tokiói olimpia még a távoli jövõ ígérete, tehát egy bõ évtizednyire vagyunk az összes vele kapcsolatos fejlesztéstõl. Ennél fogva magasút (Tokaido), gyorsvonat (Hikari), felhõkarcoló (Kaszumigaszeki), gazdasági robbanás még sehol, hazai Orionunk még simán veri hírnévben az olyan márkákat, mint a Sony vagy a Panasonic, de az összjapán motorkerékpár-gyártás is a mi egyetlen Csepelünk szintjét verdesi. Hiroko szan és Izumi szan azonban az akkor még kötelezõ viseletnek számító kimonó helyett a legújabb európai trend szerinti divatruhában pózol a képhez. Persze nagy a tét, hiszen autóhirdetéshez állnak modellt, méghozzá nem is akármilyen autóéhoz – a kék jármû az egyik elsõ, háború utáni új japán gyártmány. A pillanat ünnepélyességére az sem vet borús árnyékot, hogy az illetõ modell nem abból, hanem egy másik szigetországból származó típus, egy Austin A40-es. Hja kérem, volt, amikor a japánok sem szégyelltek bérmunkában autót gyártani. Hiszen 1953- ban egy brit márka még ijesztõ konkurenciaként léphetett fel az aprócska Toyota, Nissan, Mitsubishi és Mazda ellen…


2002. 16

Jól nézzék meg ezt az arcot, kérem! Hibátlanul öszszeegyeztetett stílusú kolonialista kalap és zakó, hanyag filmsztár-mosoly, elegáns bõrkesztyû a kézen, napcserzett arcbõr és gyerekcsináló pillantás – emberünk sokat megélt és még annál is többet látott. Giovanni Lurani Cernuschi többet vezetett életében, mint amennyi idõt más alvással töltött: az öreg ugyanis az utolsó volt a híres amatõr autóversenyzõk sorában. Saját bevallása szerint egész életét különféle jármûveinek kormánya mögött töltötte – elsõ autója tizennyolc évesen egy Citroën 5HP volt a húszas évek közepén, amit egy Salmson, majd egy Alfa Romeo 1500 6C, s késõbb egy Touring-karosszériás Alfa Romeo s egy újabb 1,5 literes Alfa követett, ez utóbbival telenként minden héten síelni járt a baráti társasággal. Amikor Cernuschi tehetõs lett, a Touring mûhely külön az õ rendelésére készített egy Alfa 1900-ast, majd 1935-ben Farina mesternél – akkor még „Pinin” nélkül – rendelt egy Lancia Astura nyolchengerest, amely azonnal megnyerte a viareggiói, a cannes-i és a Villa d’Este- i Concours d’Elégance autószépség- versenyeket. Cernuschi valamenynyi autójának közös vonása volt a négy kerék és a lenyitható tetõ – szerinte ugyanis egyetlen igazi autó létezik a világon: a kabrió.


2002. 15

Ez az a vese-maszk, amelynek alapján az óvodások és a palacsinta sütögetésébõl felpillantó háziasszonyok is simán megállapítják – a képen bizony egy BMW-t látnak. Nem szeretnénk kétségbe vonni az említett két néposztály szakértelmét, de nem árt tudniuk – csak részben igaz a megállapításuk. Ez ugyanis egy angol autó az ötvenes évek elejérõl, név szerint a Bristol 403. A helyszín természetesen a ködös Albion, amint ez a vizes útfelületbõl, az esõkabátos benzinkutasból, a jobb oldali kormányból, valamint a kút felirataiból is kiderül. Ilyen BMW mellesleg nem is volt, hiszen a Bristol maga alakította ki ezt a szép kupékarosszériát a háború elõtti BMW Autereith kupéból. A Bristol egyébként a negyvenes évek végén kezdett BMW-licenc autók gyártásába, tehát ez a 403-as is bajor tervezésû, soros hathengeres motorral, német mechanikai alapokkal készült – nem véletlen, hogy legalább a maszkon megõrizték a donor jármûbõl. A Bristol a közben eltûnt nagy brit márkákkal ellentétben azóta is létezik, ráadásul angol kézben van, s a feltûnéstõl óvakodó angol arisztokrácia számára készít kissé ódivatú kocsikat, immáron V8-as Chrysler-motorokkal.


2002. 14

Jane Fonda-féle aerobiktorna, papírzacskós csomagolás a drugstore-ban, össznépi kocogás a Central Parkban, dohányzás elleni hisztéria, kaliforniai wellness- diéta kultusz – ezek mind igazolják, hogy az elzsírosodott embertömeg és a globális környezetszennyezés Amerikája évtizedek óta próbál tenni az ország határain belül is észrevehetõ, kellemetlen civilizációs folyamatok ellen, amelyeket ha megállítani nem is tud még, de legalább gátat próbál szabni nekik. Hogy a természetes életmódhoz való visszatérési akciók milyen hamar elkezdõdtek, azt mutatja ez az 1946-os Chrysler Town & Country kabrió is: az akkor még mesterséges wellness-programok nélkül is filigrán menyecskék nem ajtók, hanem egyenesen fa támfalak mögül intenek búcsút a képen nem látható, de nyilvánvalóan Clark Gable bajuszt viselõ partnereiknek. A fa használatával a Chrysler – majd az új stílust alkalmazó, õt követõ összes többi USA-beli autógyár is – egyértelmûen nemet intett az acél térhódításának, s egy ideig otthonos komód-köntösbe öltöztette autóit. Kár, hogy a remek Town & Countryban azon a néhány kilónyi fán kívül volt még vagy bõ másfél tonna vas is…


2002. 13

Ernst Eichlert az eldõlés elõtti pillanatban mutatja a kép, hiszen kétkerekûjének kerekeit feltehetõleg nem az akkori fényképezõgépek tipikusan 1/100 másodperces leggyorsabb zársebessége merevítette ki, hanem a remek „fotel-motorkerékpár” végtelenül lassú haladása mutatja állónak. Barátunk mégsem pánikol, sõt, arcán egyfajta megelégedettséget vélhetünk felfedezni. Hát, hogy a frászba ne lenne elégedett, amikor motorozhat, ugyanakkor kényelmesen üldögélhet is. Értik a lényeget, ugye: Ernst nem terpeszt, nem gubbaszt, nem görnyed – üldögél. Motorkerékpárok ugyanis 1922-ben százezrével futottak már a világ útjain, de a kétkerekûzést már akkor is benzinszagú hímek piszkos és kényelmetlen sportjának tartották, mindenki más csak kényszerûségbõl vagy pénzhiányból ült motorra. Akik megengedhették maguknak, a tiszta ruhában, kevesebb fáradtsággal abszolválható autózásra szavaztak. Emberünk gépe pedig az elsõk között próbálta meg a motoros közlekedés könnyed dinamizmusát ötvözni az autózás magasabb szintû fogyaszthatóságával. Lomos nevû gépéhez hasonló motorokból lettek a mai robogók, noha a kétkerekûek autósítása ma sem ért véget: nyolcvan évvel ezelõtt még a motor hátrahelyezésével és az üléshelyzettel szakítani lehetett a tipikus kétkerekû-stílussal, egy mai BMW C1-nél már szükség van szélvédõre, tetõre, biztonsági utascellára és négypontos övekre is a különálláshoz.


2002.12

Amikor még nem államosították a vállalatokat mind egy szálig, amikor Amerika nevének emlegetése még pozitív cselekedetnek minõsült, s amikor lefüggönyzött Zisz limuzinok helyett nem kevésbé monumentális, de tetõcsomagtartóval ellátott német batárok jelezték a társadalmi rangsor magasabb régióiba való felemelkedést, akkor sem volt könnyû az élet Magyarországon. Noha a fotográfia elkészülésekor az ország már kezdte magát összeszedni a háborús sokk után, s olyan cégek, mint például a Magyar–Amerikai Olajmûvek Rt. is bevetett néhány szolgálati autót – például eme kitûnõ Opel Kapitänt is – ügyei bonyolításához, egyes jelek mégis elõrevetítették az ötvenes évek baljós hangulatát. A hevenyészett, leplekkel sötétített ellenõrzõ bódé a benne görnyedõ, aggódó csinovnyikkal, az autó szemmel láthatóan régen mosdatott lemezei, valamint a poros, bakhátas út a negyvenes évek végén nyilván mind átmeneti jelenségnek tûntek. Mindenki azt hitte akkor, hogy szebb, tisztább és jobb korszak veszi kezdetét, noha a fenti jelenségek bõ tíz évre bebetonozták magukat az ország mindennapjaiba. Csak az Opel nem örülhetett e relatív állandóságnak – õ és a hozzá hasonló autók a fenntartásukhoz szükséges alkatrészek hiányában évek múltán csak arra voltak jók, hogy megtalálásuk után lelkes úttörõrajok háromszáz százalékos eredményt mutathassanak fel az össznépi vasgyûjtõ akciókban. Kár.


2002.11

Sokat elárul e hirdetés keletkezésének idõpontjáról a grafika – azaz inkább a grafikai elemek szinte teljes hiánya – a jobb alsó sarokban lévõ fõvárosi telefonszám – amely ötjegyû –, valamint az, hogy a Vörösmarty térre nemcsak gépjármûvel lehetett behajtani, de még autószalon is volt ott, ahol ma legfeljebb bankok és utazási irodák engedhetik meg maguknak a helybérlést. Persze 1927-ben még nem volt probléma a belvárosi túlzsúfoltság, parkolóhely bárhol akadt, a járókelõk pedig talán még örültek is, ha szép autókat láttak ezen a nem kevésbé szép téren, noha az igazsághoz hozzátartozik, hogy az akkori, mívesebb vonalú karosszériák kevésbé törték meg a házak klasszicista stílusát. Reiman Gyula 1912-tõl mûködõ Renault-képviselete pedig nemcsak autókkal foglalkozott, hanem sok egyéb mással is – noha autót, taxit, buszt, teherautót, valamint hajó- és repülõgépmotort ma is gyárt a francia cég, az akkor még nem állami, hanem Louis Renault személyes tulajdonát képezõ vállalat traktorokat, vontatókat, mezõgazdasági gépeket hajtó lokomobilokat is készített, sõt a ma már a Honda egyik fõ profiljának tartott aggregátorelõállítást is a profiljában tartotta. Ha máson nem, a cizelláltabb emblémán ez meg is látszik – a mai, sima Vasarely-rombusz helyett akkor még sûrûn csíkozott emblémával fémjelezte termékeit a cég.


2002.10

Három hét nagy idô, ha ennyi van hátra a nyári szabadságig, de meglehetôsen kevésnek tûnik, ha az embernek huszonegy nap múlva a parkolóba vontatott félszáz kilónyi, negyedszázados, mûködésképtelen, egykoron gépkocsinak hívott vas-oxiddal Németországban lenne jelenése. Kiváltképp zûrös a helyzet, ha se pénz, se szakértelem nincs a renováláshoz. A Steyr-Puchot tehát nem egy Pepsi-Colán átlagosnál is nagyobbra hízott szumóbirkózó készül megenni extra méretû pálcikáival, hanem szervizelés céljából áll negyvenöt fokos szögben. Teszi ezt 1990 nyarán, egy abszolút kispolgári budai lakónegyed parkolójában. A kicsi Puch akkor már két éve egy métert se moccant, félig belenôtt a fûbe addigi lakhelyén. Motorja gyûrûtöréses, féke nem létezô, elektromos rendszere kapufás, futómûve ingatag volt. Egy hetet kapott a vidéki karosszériás, hogy padlót, sárvédôket, ajtókat és küszöböket varázsoljon rá, majd következett az említett helyszínen végzett, rezgônyelves festékszóróval való lelocsolás, több kiló mínium és alvázvédô felvitele. Motorgenerál a lépcsôházban, elektromos nagyjavítás, fékszerelés, futómûélesztés a kertben. Huszadik napon átíratás, lemosás, féktuning, huszonegyedik nap reggelén vizsga, délben muníciók bevásárlása, délután magnóbeépítés és irány Közép-Németország! Kétezerötszáz kilométer, egy kontakthiba, s egy megszakító-beállítás múlva a kicsi Puch hazatalált és még közel két évig bírta szuflával – oszt’ jól atomokra hullott.


2002.09

Aki emlékszik még a Zilek hátuljára festett „VIGYÁZZ LÉGFÉK!” feliratra, tudja-e, miért kellett éppen a kocsik farára tenni a figyelmeztetést? És mire jó egyáltalán az a légfék? Szedjük össze a válaszokat. Ezt a megoldást azért alkalmazzák a teherkocsiknál, mert a láb izomerejével elérhetõ fékhatás vajmi kevés lenne egy több tonnás jármû megállításához.

Dízelmotornál kézenfekvõ, de benzinmotornál is célszerû nagy teljesítményû kompresszort hajtani a motorról, amelynek sûrített levegõjével tekintélyes nyomás érhetõ el a fékrendszerben – ráadásul ez csõcsatlakozással a pótkocsira is átvihetõ. A légfék azonban ravasz dolog, néha túlságosan is hirtelen állítja meg az autót, ezért kell felirat hátulra. Bizarrul hangzik talán, de ilyen kellett volna az 1929-es Horch Type 375 hátuljára is. A kocsi járóképes alváza ugyanis 1500 kilogrammot nyomott, mire kasztni került rá, addigra megvolt a bõ két tonna is. Akkoriban a huzalos négykerék-dobfék volt a legjobb megoldás, a Horch kompresszoros, sûrített levegõs rendszere pedig messze felülmúlta a kor elvárásait. Nyilván elég is volt a kocsi megállításához, hiszen a 3,9 literes, soros, nyolchengeres motor csak 80 lóerõt produkált, ami vékonyka, 110-es végsebességet tett lehetõvé. Ennyit pedig egy karbantartott, szintén nyolchengeres és légfékes Zil is megfutott valami jobb napon…


2002.05

A rendszerváltás nyara, egy néhány napra kölcsönkapott Balaton-parti villa hátsó kertje Széplak-Alsón a megérkezést követõ reggelen. Fõszereplõk balról jobbra: 850-es Fiat, légszûrõház és egyéb motoralkatrészek (szétszedés oka: az M7-esen éjjel lefelé tartva elrepedt a termosztát háza), unokaöcs, szerszámkészlet, barátnõ, egyetemi jegyzetek. Történet jobbról balra: jegyzetek a padláson, bölcsészkar befejezve 1992-ben. Barátnõ távoli, rég nem látott és hallott ismerõs lett (megfogadta, soha nem ül többé öreg autóba), ma egyébként fejvadász (talán). A szerszámkészlet hazafelé, egy rövid szerelés után a tetõn maradt, és az elindulást követõen örökre eltûnt valami távoli búzamezõben (sebaj, tele volt kínai piacos, törött KroWa kulcsokkal és kicsorbult csavarhúzókkal). Unokaöcs köszöni, jól van, fõiskolára jár, többet iszik a kelleténél (de ezt titkolja) és már kilencven kilós. Termosztát-ház összeállt Epokitt segítségével (még a ’89 nyár végi szlovák –lengyel–cseh utat is kibírta), légszûrõház, valamint a motor többi alkatrésze visszaépült. Fityó fél év múlva már másik tulajdonosnál, aki szívinfarktusban meghalt. A 850-es ezután évekig a budapesti Rózsák tere mellett dekkolt, hajléktalanok laktak benne, majd elszállították. Ismerõs balatoni háza azóta szintén a másé; visszamenni nem lehet.


2002.04

Veterán autó, rugós kerékkel – vajon ma is mûködõképes lenne?

Lenne egy ötletem a minden képzeletet felülmúló gumiárak letörésére. Nézzék meg ezt a képet egy pillanatra! Semmi különös, mondhatnánk, megint csak egy öreg autó, egy 1915-ös Audi Type C fotóját sikerült elõtúrni valami dohos fiók mélyérõl. A kocsi volánja mögött egy korai nõi vezetõ ül, takaros ruhában. Az autó lényegében hibátlan, szinte új, tulajdonosának gondosságát jelzi, hogy még a pótkerekeit is külön tok védi. No de mi történt azokkal a kerekeivel, amelyek nem pótok? Vajon hová lett a gumiabroncs róluk?

Egyszerû a megoldás: az elsõ világháború éveiben olyan mértéket öltött a gumiínség, hogy az autósoknak valamiféle pótmegoldáshoz kellett nyúlniuk, ha közlekedni akartak. A tömörgumi addigra teljesen kiment a divatból, az autók futómûvét akkor már eleve úgy tervezték, hogy a ballonos abroncsok hupliszûrõ hatását belekalkulálták a csillapításba. Egy zseniális feltaláló – a nevét fedje a múlt jótékony homálya – megalkotta a rugós kereket. Ez, amellett, hogy hasonló lengéskomfortot biztosított, mint a fúvott gumi, rendkívül tartós is volt, soha nem kapott defektet, a javításához pedig elegendõ volt az utcában lakó lakatos segítsége. Becsületszavamra, belevágok egy rugósfelni-gyártó bizniszbe. Csak azt a fránya profilmélységet ne néznék a mûszaki vizsgán…


2002.03

Amint a táblákból is kiderül, nem Magyarországon vagyunk, és nem is 2001-ben, az M7-es felújítása közben. A helyszín (az akkor még Nyugat-) Németország, 1974. Nem lokális jelenségrõl van szó: 1973. november 25-étõl minden hétvégén autómentes vasárnapot tartottak az országban, melynek oka az Egyiptom és Szíria, valamint Izrael között kitört háború kapcsán bevezetett arab olajembargó volt. A preferencialistán addig a sokadik helyen szereplõ üzemanyag-fogyasztás akkor vált az autóvásárlók legfontosabb szempontjává. Mivel a nyersolaj hordónkénti ára 2,7-rõl 30 dollárra szökött, a következõ év drámainak bizonyult az autógyártás és a közlekedés szempontjából egyaránt. Világszerte megszigorították a sebességkorlátozásokat, a gépjármûipari szektorban egekbe szökött a munkanélküliek száma, a gyenge lábakon álló autógyárak tönkrementek, vagy jobb esetben beolvadtak az életképesebb konszernekbe. Az USA piaci részesedése az autóiparban 30 százalékkal visszaesett, miközben Japán átvette a vezetést. Mégsem tanulunk az olajválságból: autóink ma is alig fogyasztanak kevesebb üzemanyagot, mint harminc évvel ezelõtt – kivételt képeznek ez alól a dízel és a hibrid kocsik. Ajánljuk a Toyota marketingszakembereinek: tegyék el ezt a képet az archívumukba. Hátha jól jön még egy késõbbi Prius-reklámhadjáratnál…


2002.01

Ergonómia, marketing és design – ezek a szempontok nagyítóval sem fedezhetõk fel a Ganz-mûvek harmincas években készült gyári prospektusfotóján. A kép egyébiránt az akkor abszolút újszerû technikát, a dízelmotort volt hivatott hirdetni, némi költségtakarékos felhanggal. Rafinált tömegkommunikációs szaktudás híján az üzemi fotós elkapta a gyárudvaron éppen arra bóklászó inast, beültette a volán mögé, felnyitotta a motorháztetõt és elkattintotta a Voigtländer Compur zárját. Semmiféle trükk nem érhetõ tetten a kõkemény és õszinte fotográfián: a teherautón két, falragasz méretû plakát érthetõ magyar nyelven, kerek mondatokban, óriási betûkkel kürtöli világgá a mondanivalót. Az üzemanyag-költség megtakarítható! – valamint, – e kocsiba a benzinmotor helyébe nyersolaj-dízelmotort építettünk be! – tudatja a kép a harmincas évek fuvarozási vállalkozóival, hogy a Jendrassik-féle dízelmotorok idõszerû megoldást jelentenek az éppen tomboló világgazdasági válság átvészelésére. Hogy a sofõr miként élte meg, amikor egy ilyen, már az átalakításakor is matuzsálemi korú, nyitott fülkés, Rába L típusú, az új motornak köszönhetõen minden porcikájában reszketõ, légkalapács hangú, könnyfacsaró füstöt eregetõ, télen legfeljebb sámánisztikus varázserõvel életre kelthetõ õs-dízelre ültették, nem tudjuk, de e munkakör talán még mindig jobb volt a stráfkocsisénál. A Ganz-gyár, valamint az új motort használó vállalkozók biztosan jól jártak, hiszen túlélték a nehéz idõket.

 
Névjegy

Farkas János

Audi Super 90 restaurátor

Miskolc

Kürt u. 4.

tel: 70/4532599

E-mail: farkas.janos2@chello.hu

 
Útvonal tervező
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Óra
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Szerkesztőnek
 
Zene
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?